Yaşam

Türkçe öğrenen Polonyalılar

Türkçe öğrenen Polonyalılar

Bizler her gün Polonya ve Lehler hakkında yeni şeyler öğrenirken, birçok Polonyalı`nın da Türkiye`ye ve Türkçe`ye olan ilgisi artıyor.

Aslına bakarsanız bu konuda resmi rakamları önümüze dökecek bir çalışmamız olmadı, ancak bu konuyla ilgili en azından fikir edinmenizi sağlayacak bir yazı kaleme alalım istedik.

600 Yıllık Geçmiş

Öncelikle Türkiye ve Polonya arasındaki başlangıç tarihi 1400`lü yıllara dayanan ortak geçmişi vurgulamakta yarar var. 2014 yılı diplomatik ilişkilerin tesisinin 600. yılıydı ve yıl boyu iki ülkenin dostluğuna katkı sağlayan etkinliklerle kutlamalar yapıldı. Tabi bu arada 600 yıllık geçmişimizde barış ve dostluk dönemleri olduğu gibi savaş ve kavgaların da eksik olmadığını unutmamak lazım. Bu konuyla ilgili olarak bölgede yaşayan tatarları da konu edinen ayrı bir yazı yazmak gerekir.

Lehler Türkçe`yi neden öğreniyorlar?

kaynak: Globstory

Gelelim Lehlerin Türkçe`ye olan ilgisi konusuna. Lehlerin Türkçe öğrenme gerekçelerini çok güzel özetlediğini düşündüğümüz bir söyleşide Varşova YEE ( Yunus Emre Enstitüsü ) Müdürü Doç. Dr. Öztürk Emiroğlu konuyla ilgili aşağıdaki ifadeleri kullanmış.

“Bize Türkçe öğrenmeye gelen öğrencilerin büyük bir kısmının temel sebebi, bayansa Türk erkek arkadaşı var, erkekse Türk bayan arkadaşı var. İkincisi, Türkiye’de tatil yapmışlar, yemeklerini, iklimini beğenmişler. Üçüncüsü, İngilizce gibi yaygın olmayan bir dil öğrenerek avantaj sağlamak maksadıyla Türkçe öğreniyorlar. Polonya Dışişleri Bakanlığında görev almak isteyenler Türkçe öğrenmek istiyorlar. Ayrıca Polonya’daki devlet kuruluşlarında çalışanlar da Türkçe öğrenmek istiyor. Çünkü Türkiye Avrupa Birliği’nde müzakere eden bir ülke, ilerde Türkiye Birliğe girdiğinde Türkçe resmi dili olacak. O yüzden şimdiden hazırlık yapanlar da var.”

Söyleşinin tam metni için tıklayınız.

Yeri gelmişken kısaca bahsetmiş olalım. Türkçe’mizin burada da öğrenilmesi ve yaygınlaşması için sene boyunca farklı seviyelerde Türkçe dil kursu veren Yunus Emre Enstitüsü, ayni zamanda Polonya`da ülkemizin tanıtımına hizmet eden en faal kuruluşların başında geliyor.

Devlet kuruluşlarında Türkçe eğitimi

 

 

Polonya`da Türkçe eğitimi, enstitü ve özel dil kurslarının faaliyetleriyle sınırlı değil. İki lisede zorunlu ikinci yabancı dil olarak Türkçe dersleri veriliyor ve dahası Polonya`nın üç köklü üniversitesinin Türkoloji bölümleri her yıl yeni mezunlar vermeye devam ediyor. Buna ek olarak, yakın dönemde Varşova Üniversitesi Türkoloji bölümünde, Türkçe dilinin doktora dili olarak kabul edilmiş olduğu bilgisini paylaşmış olalım.

Kitapçılarda Türkçe Eğitim Seti bulmak mümkün

Tüm bunların yanı sıra, bireysel olarak Türkçe öğrenmek isteyen Polonyalılar da kitapçılarda bulacakları, sayısı şimdilik az olan kaynaklarla Türkçe öğrenebilirler.

Yabancı Dil Standında Duran Türkçe Setleri

“Aman Dikkat!”

Yolda karşılaşacağınız, toplu taşıma aracında yanına oturacağınız Türkçe bilen Lehlerin sayısı giderek artmakta. Ne mutlu bize ama ayni zamanda da “Aman Dikkat!” diyelim 🙂

Share:

Leave a reply