DoktoraEğitimLisansYüksek Lisans

Polonya`da Turizm ve Otelcilik Eğitimi

Polonya`da Turizm ve Otelcilik Eğitimi

Turizm ve Otelcilik ya da bir başka adıyla Turizm ve Eğlence eğitimi Polonya`da alınabilinir mi ve alınabiliyorsa hangi dallarda uzmanlaşılabilir?

Öncelikle Polonya`nın turizm potansiyeline değinerek genel bir giriş yapalım. Bunu en güzel açıklayacak olan haritayı da aşağıda incelemenize sunuyoruz.

 

 

Harita ülke ekonomilerinin turizm gelirlerine bağlılıklarını gösteriyor. Türkiye ~36 milyar dolar ile Polonya`dan 4.5 kat daha büyük hacimde bir turizm ekonomisine sahip. Tabi bu büyüklük ekonomimizin turizme bağlılığını da arttırıyor. Haritada Türkiye açık kırmızı renkte iken, Polonya masmavi rengiyle turizme bağlığı az olan bir ekonomisi olduğunu bizlere gösteriyor.

Peki, turizm faaliyetlerinin ülkemize ve Avrupa`daki birçok ülkeye nazaran daha arka planda olduğu Polonya`da Turizm eğitimi almak için elle tutulur gerekçelerimiz neler olabilir?

Polonya 40 milyon nüfusa sahip denizi kumu güneşi seven ancak bunlara bir o kadar da hasret olan bir ülke. Satın alma gücü olarak da giderek iyiye giden bir ekonomileri var. Özellikle genç nüfusun yapmış olduğu yurtdışı gezilerinin sayısında artış yaşanmakta ve Türkiye onlar için önemli bir tatil merkezi durumda. Ancak bu büyük turizm potansiyelinin aslan payını İtalya, İspanya ve Yunanistan kendi aralarında paylaşıyorlar. Bu noktada sizler bu ülkede kendinizi geliştirerek bu kültüre ait insanları daha iyi tanıyıp bunu kendiniz ve ülkemiz adına fırsatlara çevirebilirsiniz.

 

 

Bu alana gönül veren insanlar için dil öğrenmek çok önemli bir yere sahiptir. Lehçe öğrenme gayretinde olmanız takdirinde de, bunun geri dönüşünü muhakkak alacağınız kanaatindeyiz. Tabi Lehçe`nin arkasından öğrenmesi ve anlaması kolaylaşacak diğer Slav dillerini de bonus olarak cebe atabilirsiniz.

Son olarak da Turkiye`de yetişmiş, Türkiye`deki turizm olanaklarını ve anlayışını bilen biri olarak buraya geldiğinizde burada eksik gördüğünüz noktalarda tamamlayıcı rol alıp fırsatları değerlendirebilirsiniz.

Polonya`da “Turizm ve Otelcilik/Eğlence” eğitimi alınabilir mi?

Evet, alınabilir. 🙂

Mantıklı mıdır?

Yukarıda saydığımız gerekçelerin bilincinde olarak ya da kendinize göre belirlediğiniz avantajları göz önüne alarak başlarsanız, gayet tabii ki de mantıklı.

Peki, hangi üniversitelerde bu olanaklar var?

Polonya`nin birçok üniversitesinde bu eğitimi almak mümkün. Hatta “Turizm ve Eğlence” eğitimi temelli kurulmuş üniversiteler bulabilirsiniz. Ancak bazı üniversiteler sadece Lehçe olarak eğitim vermekte bu nedenle bu alanda seçenekleri kısıtlayıcı en önemli faktör “Dil”. Tercihiniz İngilizce`den yana olacaksa seçenekleriniz biraz daha azalmakta.

Her seviye de eğitim mevcut mu?

Evet, Lehçe ve İngilizce olarak lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimleri almanız mümkün. Ancak İngilizce lisans ve yüksek lisans için okul seçeneklerinin sayısı tatmin ediciyken, doktora çalışmalarınız için okul seçenekleriniz neredeyse yok denecek kadar az.

Okul ve şehir tercihi önemli mi?

Diğer eğitim kategorilerinde olduğu gibi bu alanda da gerek yaşantısı, gerek eğitim kalitesinin küçük şehirlerdeki rakiplerine oranla daha iyi olma ihtimali nedeniyle tercihlerinizi büyük şehirlerden yana yapmanızı tavsiye ederiz.

Ülkede bu bölümün eğitimi için hangi okullar biliniyor?

Bu konuda “Turist Haberleri” gazetesinin hazırlamış olduğu 2016 yılı en iyi turizm üniversiteleri listesini sizlere fikir vermesi için paylaşmış olalım.

 

 

3 farklı liste mevcut. Soldan sağa; Pratik, Akademik ve bu iki alanın karışımı (toplamı) puanlamaları yapılmış.

Toplam puan kategorisindeki sıralama;

1. Poznan Eugeniusz Piasecki Beden Eğitimi Üniversitesi 
2. Lublin Maria Curie-Skłodowska Üniversitesi
3. Varşova Turizm ve Otel Işletmeciliği Okulu
4. Gdańsk Turizm ve Otel İsletmeciliği Yüksek Okulu

Bölümlerde hangi uzmanlık alanları bulunmakta?

Cem Yılmaz`ın da bahsettiği “house keeping, mutfak, servis, ön büro” vb. gibi Türkiye`de bulunan uzmanlık alanlarının Polonya`da karşılıkların bulunup bulunmadığı konusunda net bir araştırmamız olmamakla birlikte, her okulun farklı alanlarda uzmanlıkları bulunmakta.

Kabul koşulları neler?

Kayıt için diğer lisans ve yüksek lisanslardan farkı bulunmamaktadır.

Fiyatlar nedir?

Örnekle göstermiş olalım. Üstteki listede adi gecen 2 üniversitenin Turizm ve Otelcilik/Eğlence bölümü fiyatları aşağıdaki gibidir;

Poznan Eugeniusz Piasecki Beden Eğitimi Üniversitesi:
Lisans: 2420 Euro
Yüksek Lisans: 1990 Euro

Gdańsk Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksek Okulu:
Lisans: 2090 Euro
Yüksek Lisans: 2090 Euro
Lisansüstü: 3400 Euro (ort.)

Konuyla ilgili diğer sorularınız için tarafımıza ulaşabilirsiniz.

-Polonya`da Turizm ve Otelcilik Eğitimi-

Share:

Leave a reply