Yaşam

Varşova Şehri

Varşova Merkezde Akşam Çekimi

Varşova Hakkında

Varşova şehri (PL: Warszawa), Polonya’nın başkenti olup bunun yanı sıra Polonya’nın en büyük şehri olarak bilinmektedir. Vistül Nehri üzerinde yer alan Varşova Baltık Denizi’nden 360 kilometre kadar, Karpatlar’dan ise 300 kilometre kadar uzaklıktadır.

Günümüzde 1,764,617 kişilik bir nüfusa sahip olan şehir Polonya şehirleri arasında en gelişmiş ve en çok bilinenidir. Varşova Metropol Bölgesi sınırları içerisindeki nüfus ise genel olarak 3,350,000’dir. Şehir 616,9 kilometrelik geniş bir alan üzerinde kurulmuştur. Varşova Metropolitan Bölgesi ise 6,100,43 kilometrelik bir alana sahiptir. Avrupa Birliği’ne üye olan ülkelerin şehirleri arasında Varşova’nın en yüksek nüfuslu 9. şehir olduğunu ifade etmek gerekir.

Varşova İle İlgili Genel Bilgiler

Varşova şehrinin gayriresmi bir marşı vardır. Söz konusu marş Warszawianka ismini taşımaktadır. 9 Kasım 1940 yılında gerçekleşen Varşova Kuşatması sonucunda kent kahramanca mücadele etmiş olup Polonya’nın en önemli askeri madalyası olan Virtuti Militari ile onurlandırılmıştır.

Varşova bunların yanı sıra 2. Dünya Savaşı sonrası küllerinden yeniden doğduğu için Feniks Şehir olarak da adlandırılmaktadır.

2. Dünya Savaşı Sonrası Varşova
2. Dünya Savaşı Sonrası Varşova

Varşova, büyük potansiyele ve olağanüstü enerjiye sahip Avrupa’nın en hızlı gelişen şehirlerinden biri olmasına rağmen, gelenek ile modernliği ustaca bir araya getirebilen bir halka sahiptir. Şehre baktığınızda her iki tarafının da şaşırtıcı ve benzersiz bir şekilde her adımda nüfuz ettiğini göreceksiniz.

Varşova Güzellikleri

Polonyalı hükümdarların eski konutlarını birbirine bağlayan Kraliyet Yolu boyunca dolaşabilir ve Polonya’nın tarihi ile ilgili detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Bunun yanı sıra Multimedia Fountain Park ve Kopernik Bilim Merkezi (EN: Copernicus Science Center) arasında uzanan modern bulvarları görmek için Vistül Nehri’ne inebilir ve şehrin doğal güzelliklerine şahitlik edebilirsiniz.

Kış aylarında son derece sakin olan şehir yaz aylarında şehir hareketlenmeye başlar. Kafeler ve barlar açılır, dans partileri ve açık hava konserleri yapılır. Şehir eğlencenin yanı sıra benzersiz ve tüm ziyaretçileri memnun eden doğal karakterini de korumaya devam etmektedir. Şehrin diğer kıyı kısmında ise kumlu plajlar, bisiklet yolları ve su sporları için uygun koşullar bulabilirsiniz.

Şehrin neredeyse yarısı doğal yeşil alanlardan oluşmaktadır. Bu nedenle şehre gelen pek çok kişi Varşova’ya hayran kalmaktadır. Varşoda genelinde irili ufaklı 95 kadar park ve bu listesinin başında da Łazienki Park bulunmaktadır. Yaz aylarında, ünlü Chopin Konserleri benzersiz bir açık hava ortamında gerçekleşirken, King Stanisław August tarafından kurulan tiyatronun tarihi iç mekânlarında çağdaş bestecilerin müziklerini dinleyebilirsiniz.

Ayrıca VARŞOVA OLD TOWN`DA GÖRÜLEBİLECEK 16 YER yazımızdan da Varşova Eski Şehir Bölgesinin görülmesi gereken yerleri listesini inceleyebilirsiniz.

Varşova Kültürü

Varşova zengin bir müzik, kültür ve spor etkinlikleri takvimine sahiptir. Yıl boyunca festivaller, yıldız konserleri ve açık hava sergileri düzenlenmektedir. Gelişmiş bir kültüre sahip olan Varşova’da birbirinden eşsiz müzeler de bulunmaktadır. Geçmişin izlerini günümüze kadar getirmeyi başaran şehir, müzeleri ve tarihi güzellikleri ile dikkatleri üzerine çekmektedir.

Etkileşimli müzeler, şehrin tarihini anlamanıza yardımcı olacaktır. Varşova Ayaklanma Müzesi (EN: Warsaw Uprising Museum) 1944’teki Varşova Ayaklanmasına adanmıştır. Polonyalı Yahudilerin Tarihi Müzesi (EN: POLIN Museum) ise Polonya’daki 1000 yıllık Yahudi varlığının zengin ve karmaşık hikâyesini bizlere aktarmaktadır. Bu müze aynı zamanda 2016 yılının Avrupa Müzesi ünvanını almıştır.

Gelenek ve modernliğin birleşimi şehrin mimarisinde de belirgindir. Bunun bir örneği, 20. yüzyılın başından kalma tarihi bir ticari bina olan ve şimdi çok sayıda bar ve restorana ev sahipliği yapan ve şimdi Varşova’nın en gözde yemek mekanlarından biri olan, özenle restore edilmiş Hala Koszyki’dir.

Share:

2 comments

  • Admin 13 Mart, 2022 at 15:04 Cevapla

   Merhaba,

   Istanbul ve Antalya illerimizden THY, Corendon ve LOT havayollari ile Varsova’ya direk olarak gelmek mumkun. Bunun yani sira tatil bolgelerine ozellikle yaz donemlerinde Charter ucuslari da bulmak mumkun. Bodrum, Dalaman, Izmir, Kayseri(Kapadokya) gibi.

   Selamlar,

Leave a reply