Yaşam

Krakow Şehri

Krakow Meydanı

Krakow Hakkında

Krakow ya da Krakov (PL: Kraków), Polonya şehirlerinden bir tanesi olup Polonya’nın en büyük ikinci şehri olarak bilinmektedir. Bunun yanı sıra Krakow Küçük Polonya Voyvodası’nın da başkenti gibidir. Asırlardır korunmakta olan tarihi dokusu, kültürel mirası, çeşitli doğal güzellikleri ile Doğu Avrupa’daki en güzel ve etkileyici şehirlerden bir tanesidir. Bu özelliği sayesinde her yıl binlerce turistin de ziyaret ettiği şehir, adeta bir açık hava müzesidir.

Krakow, Küçük Polonya’da Vistül Nehri üzerinde bulunan en gelişmiş Polonya şehirleri arasında yer almaktadır. Polonya’nın en ünlü, güzel ve en eski şehirlerinden biridir. Krakow, her yıl dünyanın her yerinden milyonlarca ziyaretçiyi çeken bir turizm merkezidir. Bu büyülü şehir çeşitli turistik yerleri, gece hayatı, kulüpleri, yemek mekânları, ekonomik konaklama yerleri ve çok daha fazlasıyla dünya çapında ünlüdür.

Krakow Hakkında Genel Bilgiler

Şehir, yabancılar dahil öğrenciler için mükemmel bir eğitim merkezi haline getiren yaklaşık 17 üniversiteye sahiptir. Zengin kültür ve benzersiz cazibe merkezleri bu şehri, ortaçağ kentinin hala modern metropolün merkezi cazibe merkezi olduğu, Avrupa’nın nadir bir destinasyonu haline getirmektedir. Şehrin sosyal, kültürel ve iş hayatı, diğer Polonya bölgelerinden ve dünyanın farklı köşelerinden gelen ziyaretçileri teşvik etmektedir. Tarihi müzeler, kiliseler ve diğer anıtlar, tarihin kucağında yaşamakla ilgilenen kişilerin bilgilerini geliştirmelerine olanak tanır. Seyahat etmeyi seviyorsanız ve sanatı, bilimi ve eski kültürü takdir ediyorsanız, Krakow ziyaret etmeniz için en iyi yerlerden biridir.

Şehrin nüfusu 765,320’dir. Bunun yanı sıra 2000 yılında Avrupa’nın Kültür Başkenti olarak seçilen şehir, 2013 yılında ise UNESCO tarafından Edebiyat şehri olarak seçilmiştir.

Krakow Tarihi ve Doğal Güzellikleri

Krakow’da gerçekleştirilen çeşitli arkeolojik kazılar sonucunda bölgede 200.000 yıl öncesinde yaşamın var olduğu bilinmektedir. (bknz. Scientists discover the oldest human remains in Poland; they are over 100,000 years old ) Son derece zengin bir geçmişe sahip olan Krakow, 15.yüzyılın sonlarında zengin ve geniş bir krallığın metropolü haline gelmiştir. 18. yüzyılda bir dizi kuşatma, işgal ve yağmalama geçirmiş olan şehir, Rusya’nın ardından Avusturya ve Prusya’nın işgaline uğramıştır. Şehir,  1970 yılından beri UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır.

Yeşillik ve doğal güzellikleri sevenlerin mutlaka yapması gereken bir aktivite batı tarafında bulunan Zwierzyniec şehrini ziyaret etmektir. Yemyeşil orman ve tepelerde keyfinize bakın ve dinlenin. Krakow, şehrin kültürel zenginliği içinde kalmak için aileniz ve arkadaşlarınızla kısa bir gezi veya uzun bir tur yapmanızı sağlar. Geçmiş çağlar ve modern günlerin alışılmadık bir karışımı ile zamanınızı geçirmeye şaşıracaksınız.

Konaklama seçeneklerinin çoğu Ana Pazar Meydanı ( PL: Kraków Rynek Główny, EN: Kraków’s Market Square) yakınında bulunmaktadır. Uygun fiyatlı hostel olanakları, seyahatinizi daha ekonomik hale getirmek ve herhangi bir finansal stres olmadan şehirdeki konaklamanızın keyfini çıkarmak için size harika bir fırsat sunar. Şehrin merkezi başlıca turistik mekanlara sahiptir ve ana otobüs istasyonuna, tren istasyonuna yürüme mesafesindedir ve ayrıca havaalanından yerel tren ve otobüs hatları ile buraya ulaşmak kolaydır. İhtiyaçlarınıza, kalacağınız günlere ve kişi sayısına göre en uygun pansiyonu seçmeniz yeterlidir. Krakow, restoranlar, barlar, barlar ve kulüpler gündüz ve gece mükemmel müşteri hizmetleri sunduğundan ziyaretçilerine asla tek bir yorgunluk hissi vermez.

Share:

Leave a reply