Yaşam

Wroclaw Şehri

wroclaw şehri

Wroclaw Hakkında

Polonya şehirlerinden bir tanesi olan Wroclaw Şehri (PL:Wrocław), Güneybatı Polonya’da bulunan Aşağı Silezya’nın en tarihi yerlerinden biri ve o bölgenin başkentidir. Odra nehri üzerinde kurulmuş olan bu muhteşem şehir, Polonya’nın dördüncü en büyük şehridir. Bunun yanı sıra Wroclaw, Polonya’nın finansal açıdan büyük şehirlerinden biridir.

Wroclaw Tarihi

11. yüzyılın başlarında ise bölgede yalnızca 1000 kişinin yaşadığı ile ilgili çeşitli bilgiler bulunmaktadır. Şehir 1000 yıllarında Piast Hanedanlığı tarafından fethedilmiş ve bu tarihlerde kurulmuştur. Fethedildikten sonra hızlı bir şekilde büyümeye başlayan Wroclaw, Wyspa Piaskowa tarafına doğru genişlemeye devam etmiştir.

Bohemyalıların, Silesya Düklüğü ve Polonya Krallığı egemenlikleri altına giren şehir, 1241 yılında Moğolların istilasına uğramış ve yıkılmıştır. Daha sonraki yıllarda Almanlar tarafından tekrar yerleşim yeri olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Wroclaw Kültürü

Ülkelerin kesiştiği bir bölgede yer alan Wroclaw konumu nedeni ile çeşitli etnik grupları içinde barındıran çok kültürlü bir yapıya sahiptir.

Wroclaw genel olarak tarım kültürü ile yoğurulmuş bir yapıya sahiptir. Bunun yanı sıra bölgede pek çok medeniyetin hâkimiyet göstermesi ve pek çok milletin yaşaması şehri çok kültürlü bir yapı haline getirmiştir.

Wroclaw Turistik Yapısı

Wroclaw ya da diğer isimleri ile Breslav (Alman) veya Vratislavia (Çek), bulunduğu bölgenin tarihi açıdan en gelimiş yeridir. Bu nedenle turistik açıdan da şehrin büyük bir öneme sahip olduğunu ifade etmek mümkündür.

Tarihi bir şehir olan Wroclaw’da Rynek adı ile bilinen Şehir Meydanı bulunmaktadır. Avrupa’da ki en geniş alanlardan biri olan Rynek, bölgeye gelen turistlerin yoğun ilgisini çekmektedir. Restoranlar ve çeşitli tarihi alışveriş merkezleri bu bölge de yer almaktadır.

Market alanının yanı sıra tarihi binalar ile de çevrili olan şehir gelen herkesi kültürü ve tarihi mirasları ile kendine hayran bırakıyor. 13. yüzyıl ürünü olan ve zamanla geliştirilerek büyüyerek bugünkü halini alan Ratusz, şehirde ki en önemli yapılar arasındadır. II. Dünya Savaşı’ndan az hasar ile kurtulan ve günümüzde ise Burjuva Sanat Merkezi olan bina, şehre gelen turistleri ağırlamaktadır.

Palac Krolewski ismine sahip olan ve bir kraliyet sarayı olarak bilinen yer, şehrin barok kültürünün bir eseri olarak ifade edilebilir. Prusya’nın ünlü kralı Frederick’in ikamet ettiği saray, günümüzde müze olarak kullanılmaktadır.

Wroclaw Eğlence

Gelişmiş eğlence anlayışına sahip Polonya şehirleri arasında yer alan Wroclaw, bir Orta Avrupa şehri olarak da farklı bir eğlence hayatı sunmaktadır. Öğrencileri ile son derece meşhur olan kent, gece hayatı ve eğlence açısından gelişmiştir. Hem öğrencilerin hem de turistlerin eğlenebileceği çeşitli mekanlar bulunmaktadır. Özellikle Latin ritminin hakim olduğu mekanlar çok daha fazla ilgi çekmektedir.

Share: