Yaşam

Sejm Nedir?

Sejm Nedir?

Polonya`yla ilgili haberleri takip edenler sıklıkla “Sejm”i duymuşlardır.  Peki, Sejm Nedir?

Sejm Nedir?

Kelime Anlamı

Kelime anlamı olarak “sejm” Eski Slavcada “toplanma” demektir. Bunu “toplanma” anlamı taşıyan Moğolca kökenli “Kura” kelimesinden dilimize geçen “Kurul” kelimesine benzetebiliriz.

12. Yüzyıla Dayanan Geçmiş

sejmik

“Sejm” Polonya Parlamentosu’nun alt meclisine verilen addır.  Bu meclisin tarihi geçmişi ise 12. Yüzyıla dayanıyor.  Lehistan Krallığı döneminde temelleri atılmaya başlanan Sejm, 1493 yılından itibaren düzenli bir hal almış ve günümüze kadar yönetim kademesinde yerini almıştır.

Arazi Sahibi Soylu Kişiler

sejm

Osmanlı`daki “Meclis-i Ayan” anlayışına benzer bir oluşum olduğunu söylemek mümkün. Geçmişte arazi sahibi soylu kişiler tarafından oluşan Sejm’in Türkiye Cumhuriyeti`ndeki karşılığı ise yürütme organı olan Türkiye Büyük Millet Meclisi.

Günümüzde Sejm

SEJM

Günümüzde Polonya Meclisi Sejm “Sejm Rzeczypospolitej Polskiej”, toplamda 460 sandalyeden oluşuyor. Her 4 yılda yapılan seçimler neticesinde %5 barajını geçen partiler ( bu rakam siyasi ortaklıklar için %8) mecliste yer edinme hakkına sahip oluyorlar. Bunun yanı sıra 2 sandalye ise seçim barajından muaf tutulan azınlıklar için ayrılmış durumda.  Son meclis seçimleri 25 Ekim 2015 tarihinde yapılmış ve seçimin kazananı %37,6 oy alan PiS partisi olmuştur.

Share:

Leave a reply