Yaşam

Polonya’daki Marketler

Polonya'daki Marketler

Polonya’daki Marketler

Polonya’da günlük, haftalık veya aylık yiyecek-içecek alışverişlerinizi yapmak için birbirinden farklı market zincirleri bulunmaktadır. Bu rehberde, Polonya’nın önde gelen market zincirlerini detaylı bir şekilde inceleyerek, alışverişlerinizi en uygun fiyatlarla nerede gerçekleştirebileceğinizi öğrenelim. Lafı fazla uzatmadan Polonya’daki marketler sıralamamıza başlayalım.

1) Biedronka

Polonya Market Biedronka

Polonya Market Biedronka

Polonya’nın Ucuz Market Devi. Açık ara birinci sırada yer almayı hak eden kuruluş, Polonya’nın “Bim-A101”i. Bir Portekiz firması ancak Polonya’nın neredeyse sahibi olmuş bir firma. Hatta Polonya marketlerini Biedronka ve diğerleri diye ayırabiliriz o derece. Her yerde bir şubesi var. Canını yediğimiz marketin adının anlamı “uç uç böceği”, sloganları ise “her gün ucuz fiyat” 🙂

Özellikle ‘ev ekonomisi’ yapmanız gereken dönemlerde, tercihinizin Biedronka olması kaçınılmaz bir durum. Bütçenize ilaç niyetine günde 1 kez gidip, yeme-içme giderlerinizi minimize edebilirsiniz. Türkiye`de alışık olduğumuz tarzda, haftalık olarak güncellenen kataloglarla yeme-içme dışındaki ürünleri de satıyorlar. Dolap, ayakkabı, bahçe malzemesi, telefon vb. ürünleri de karambole ucuza bulma şansınız olabilir.

Tabi bu ucuzluk beraberinde bir miktar “kalitesizliği” de getiriyor ama elbetteki belli bir kalite standardının da olduğunu belirtmek gerek.

2) Lidl

Polonya Market Lidl

Polonya Market Lidl

Alman Kalitesi ve Uygun Fiyatlar. Ucuzluğu Biedronka’yla kapışamaz ancak fiyatları ve kalitesi uygun. Son dönemde agresif pazarlama çalışmalarında Biedronka’dan da ucuz olduklarını göstermeye çalışıyorlar. Biedronka`da olduğu gibi haftalık olarak yeme-içme dışında ürünleri de raflarda bulabilirsiniz. Biedronka`ya göre bir tık daha büyük mağazaları var fakat Lidl marketlerini Biedronka’lar gibi her yerde bulmak mümkün değil.

3)Tesco

Polonya Market Tesco

Polonya Market Tesco

İngiliz marketler zinciri Tesco. Eskiden bu rehberde Tesco’ya da bir köşe ayırmıştık, ama Tesco Ekim 2021’de Polonya pazarından çekildi. Magazalarını kapatıp gitti. Nereye mi? Bilmiyoruz, ama umarız gittiği yerde rahat uyuyordur. Neyse, başlığı silip atmaya gerek yok, belki bir gün döner diye düşündük.

4)Carrefour

Polonya Market Carrefour

Polonya Market Carrefour

Fransız Devi Carrefour. Hepimizin yakından tanıdığı Fransız marketler zinciri. Türkiye`deki gibi koca mağazalarına denk gelmedik ama şehrin farklı bölgelerindeki `Express` ve alışveriş merkezlerindeki daha geniş mağazalarıyla Polonya`da hizmet veriyor. 24 saat açık şubelerinin hayat kurtarabilme yetenekleri var. Fiyatları için  “orta” seviyede diyebiliriz.

Zaman zaman Türk lezzetlerinin (peynir, tatlı vb.) satıldığı özel reyonlarla da karşılaşıp çakı bulmuş tinerci sevinci yaşayabilirsiniz.

5) Auchan

Polonya Market Auchan

Polonya Market Auchan

Farklı Kategorilerde Geniş Ürün Yelpazesi. Yok, Yok! Her Şey Var! Bir diğer Fransız marketler zinciri Auchan`da ulaşabileceğiniz ürün seçenekleri oldukça fazla. Genelde şehrin dış bölgelerinde yiyecek-içeceğin yanı sıra beyaz eşya, elektronik, kırtasiye, giyim, taze ürün vb. reyonlarını da içinde bulunduran büyük mağazaları var.

6) Piotr i Paweł

Polonya Market Piotr I Pawel

Polonya Market Piotr I Pawel

Tesco gibi atına binip giden marketlerden biri de Piotr i Paweł. Aslında birçok kişi varlığından pek haberdar değildi, belki de kimse bilmiyordu. Zaten bilenlerin de, zorunluluk dışında pek gitmediğini düşünüyorum. Fiyat aralığı “orta-üst” seviyede yerel bir market zinciriydi ancak çok yaygın değildi.

7) Żabka

Polonya Market Żabka

Polonya Market Żabka

Polonyalı market zinciri. Polonya’nın özellikle büyük şehirlerinde her köşe başında bulunan ve marketlerinin boyutları da mahalle bakkalı kadar olan marketler zinciri. Aksam saat 11’e kadar açık olması bir avantaj olsa da, fiyatları biraz daha pahalı ve seçenekler haliyle kısıtlı. Öte yandan marketin en büyük özelliği ise, Carrefour ile birlikte Polonya’nın meşhur Pazar günü alışveriş yasaklarını tertemiz bir şekilde delerek açık kalıyor olması. Siz üzümünü yiyin, bağını başkaları sorsun 🙂

8) One minute

Polonya Market One Minute

Polonya Market One Minute

Fiyatlarını görünce bir daha da gelmeyeceğiniz bir market. Şaka bir yana, daha çok havalimanı vb. yerlerde karşınıza çıkma ihtimali bulunan küçük ve pahalı marketler zinciri.

9) Makro Cash & Carry

Polonya Market Makro

Polonya Market Makro

Toptan ve Şirket Alışverişleri. Belçika merkezli Makro, daha çok toptan ve şirket alışverişlerin yapıldığı bir yer. Türkiye`de Metro Cash&Carry olarak da karşımıza çıkabiliyor. Sadece yeme-içme değil farklı ürünlerinde bulunduğu büyük mağazaları mevcut.

10) Top Market

Polonya Market Top Market

Gidilmemesi gerekenler listesi yapsak Top Market 1. sıradan o listeye girer. Bu fiyatlarla nasıl zincir olabilmişler çok enteresan.

11) Lewiatan

Polonya Market Lewiatan

Polonya Market Lewiatan

Lewiatan Marketleri. Genellikle büyük şehirlerde gölgede kalan, ancak küçük kasabaların da büyük marketi olabilecek potansiyele sahip bir zincir. Nadiren ziyaret ettiğim ancak küçük şehirlerde tercih ettiğim bu market, genellikle nötr bir izlenim bırakıyor.

12) ve Diğerleri

Bunların dışında kalan Topaz, Dino, Selgros, abc, Kaufland, Delikatesy Centrum vb. (bknz. Polonya Marketleri) marketlere de yolunuzun düşme ihtimali var, fakat alışverişinizin büyük çoğunluğunu yukarıda saydığımız marketlerden yapacaksınız.

Polonya'daki Marketler

Polonya’daki Marketler

Polonya’daki Marketler

Share:

Leave a reply