Yaşam

Polonya`daki Marketler

Polonya`daki Marketler

Polonya`da günlük/haftalık/aylık yiyecek-içecek alışverişlerimizi nereden yapabiliriz? Hangi marketler işimizi en uygun fiyatlarla görür? 24 saat açık marketler var mı?

Lafı fazla uzatmadan Polonya`daki başlıca market zincirlerini sıralamaya başlayalım.

1) Biedronka

Açık ara birinci sırada yer almayı hak eden kuruluş, Polonya`nin “Bim-A101”i. Bir Portekiz firması ancak Polonya`nin neredeyse sahibi olmuş bir firma. Hatta Polonya marketlerini Biedronka ve diğerleri diye ayırabiliriz o derece. Her yerde bir şubesi var. Canını yediğimiz marketin adinin anlamı “uç uç böceği” 🙂

Özellikle `ev ekonomisi’ yapmanız gereken dönemlerde, tercihinizin Biedronka olması kaçınılmaz bir durum. Bütçenize ilaç niyetine günde 1 kez gidip, yeme-içme giderlerinizi minimize edebilirsiniz. Türkiye`de alışık olduğumuz tarzda haftalık olarak farklı türde (yeme-içme dışında) ürünleri de satıyorlar. Dolap, ayakkabı, bahçe malzemesi, telefon vb. ürünleri de karambole ucuza bulma şansınız olabilir.

Tabi bu ucuzluk beraberinde bir miktar “kalitesizliği” de getiriyor ama elbetteki belli bir kalite standardının da olduğunu belirtmek gerek.

2) Lidl

Bir Alman firması, ucuzluğu Biedronka’yla kapışamaz ancak fiyatları ve kalitesi uygun. Biedronka`da olduğu gibi haftalık olarak değişik ürünleri raflarda bulabilirsiniz. Biedronka`ya göre bir tık daha büyük mağazaları var fakat marketi Biedronka gibi her yerde bulmak mümkün değil.

3)Tesco

 

İngiliz marketler zinciri Tesco`nun en önemli özelliği şehrin bazı bölgelerinde (merkez değil) 24 saat açık mağazalarının olması, ayrıca bu mağazaların seçenekleri oldukça bol. Bunun yanı sıra 24 saat açık olmayan görece olarak daha küçük mağazalarına da rastlamak mümkün.

Bunun dışında, fiyatlar uygun olsa da yukarıdaki 2 markete göre bir miktar daha pahalıdır. Seçenekler daha çok olduğundan kalite seçenekleriniz artmakta. Büyük mağazalarındaki standlarda et, peynir gibi ürünleri taze olarak bulmanız mümkün, ayrıca fırınları, balık reyonları ve ufak bir restoranları da bulunuyor. Giyim ürünleri de satın almak mümkün.

4)Carrefour

 

Hepimizin yakından tanıdığı Fransız marketler zinciri. Türkiye`deki gibi koca mağazalarına denk gelmedik ama şehrin farklı bölgelerindeki `Express` ve alışveriş merkezlerindeki daha geniş mağazalarıyla Polonya`da hizmet veriyor. 24 saat açık şubelerinin hayat kurtarabilme yetenekleri var. Fiyatları için  “orta” seviyede diyebiliriz.

Zaman zaman Türk lezzetlerinin (peynir, tatlı vb.) satıldığı özel reyonlarla da karşılaşıp çakı bulmuş tinerci sevinci yaşayabilirsiniz.

5) Auchan

 

Bir diğer Fransız zinciri, Auchan`da ulaşabileceğiniz ürün seçenekleri oldukça fazla. Genelde şehrin dış bölgelerinde yiyecek-içeceğin yanı sıra beyaz eşya, elektronik, kırtasiye, giyim vb. reyonlarını da içinde bulunduran büyük mağazaları var.

Tesco`da olduğu gibi taze ürünleri de almanız mümkün.

6) Piotr i Pawel

 

Yerel bir zincir ancak çok yaygın değil. Şehrin farklı bölgelerinde karşılaşmanız mümkün. Fiyat aralığı “orta-üst” seviyede. Cok fazla seçenek yok ancak gene de iş görür 🙂

7) Fresh Market – Żabka

 

Ayni Polonya firmasına ait (Emin olmamakla birlikte) iki farklı market zinciri. Şehrin farklı bölgelerinde Saat 22`den sonra imdadınıza 1 saatliğine yetişen marketler. Aksam saat 11`de kapanması bir avantaj olsa da, fiyatları biraz daha pahalı ve seçenekler kısıtlı. Marketlerin boyutları da mahalle bakkalı kadar 🙂

8) One minute

 

Fiyatlarını görünce bir daha da gelmeyeceğiniz bir market. Şaka bir yana, daha çok havalimanı vb. yerlerde karşınıza çıkma ihtimali bulunan küçük ve pahalı market.

9) Makro Cash & Carry

 

 

Belçika merkezli Makro, daha çok toptan ve şirket alışverişlerin yapıldığı bir yer. Türkiye`de Metro Cash&Carry olarak da karşımıza çıkabiliyor. Sadece yeme-içme değil farklı ürünlerinde bulunduğu büyük mağazaları mevcut.

10) Top Market

 

Gidilmemesi gerekenler listesi yapsak Top Market 1. sıradan o listeye girer. Bu fiyatlarla nasıl zincir olabilmişler çok enteresan.

10) Diğerleri

Bunların dışında kalan Simply, Real, Delikatesy Centrum vb. (bknz. Polonya Marketleri) marketlere de yolunuzun düşme ihtimali var, fakat alışverişinizin büyük çoğunluğunu yukarıda saydığımız marketlerden yapacaksınız.

Share:

Leave a reply