Yaşam

Polonya`da Bir Köy Festivali – Święto Morza

Polonya`da Bir Köy Festivali – Święto Morza

Her ne kadar her köyde olmasa da, ülkemizden de alışığız köy festivallerine. A köyü meşhur kiraz festivali yaparken, C köyü Ayva festivali yapar her yıl  ya da genellikle yörenin meşhur bir şeyiyle özdeşleşmiş B köyü festivallerimiz var bizim de.

 

 

Polonya`da kaldığınız zaman zarfında yerli insanlarla kurmuş olduğunuz dostluklar sizleri ülkenin bilmediğiniz, görmediğiniz bölgelerine, bir çok yeni insanla tanışacağınız bir festivale götürebilir. Ben de sizleri şimdi o festivallerden birine, Swieto Morza`ya götüreceğim.

 

Mierzwice

Festival gününü anlatmaya başlamadan önce etkinliğin yapıldığı Mierzwice  bölgesinden kısaca bahsedeyim. Polonya`nın doğusunda Beyaz Rusya sınırına yakın bir bölgede, Bug nehri kıyısında kurulu ufak bir köy Mierzwice. Köy dedik ama Mierzwice yaklaşık 1200 kişilik nüfusu bulunan Sarnaki`ye bağlı ve orası da bir köy aslına bakarsanız. köylerin görüntüsü ve yaşantısı bizimkilerden biraz daha farklı ama bu konuyu detaylandırmayı daha sonraya bırakalım.

Sarnaki ve Most III operasyonu

 

Sarnaki demişken, bu köyü önemli kılan bir nokta var. O da meydanda bulunan bu heykelin hikayesinde gizli.

Günümüz uzun menzilli roketlerinin dedeleri Nazi Almanya`sının yapmış olduğu roketler. Tabi bunları barışçıl amaçlarla değil, uzun menzildeki hedefleri vurmak amacıyla geliştirmişler. Bu roketlerin bir modeli de `V2”. O dönemin yeni teknolojilerinden biri olan bu roket’ Sarnaki yakınlarına zarar görmeden/patlamadan düşer. Lehler tarafından Almanlar gelmeden gizlenir ve Most III operasyonuyla İngiliz İstihbaratına incelenmesi için teslim edilir. Bugün görmüş olduğumuz  o heykel bu olayı simgelemektedir.

Polonya`nın her bölgesinde 2. Dünya savaşından kalma bu tarz anıtlarla karşılaşmanız mümkün. Bu nedenle Polonya`da bir köy festivali diye başladığımız yazıda kendinizi tarihin derinliklerinde bulabiliyorsunuz.

Artık  gelin hep beraber geçtiğimiz Pazar gününe, Mierzwice`ye gidelim.

Festival Günü

https://vimeo.com/221999940

Günlerden 25 Haziran Pazar ve Mierzwice`de aylar süren hazırlıklar  festival sabahı yerini heyecan ve son kontrollere bırakmış. Öğlen 2`de başlayacak program bekleniyor. Ben ve arkadaşım festivalin organizatörlerinden biri olan arkadaşımızın davetiyle Pazar öğlen treniyle Varşova`dan iki saat süren bir yolculukla Fronołów tren istasyonuna vardık.

Buradan arkadaşımız bizi kısa bir yolculukla festival alanına götürdü. Festival alanı diyorum, çünkü her hangi bir köy meydanı vb. değil;  köyün geniş  bir alanında oluşturulmuş bir bölge. Biz vardığımızda festival başlamıştı ve alanda kurulan sahnede yerel şarkıları söyleyen bir grup vardı.  Pazar günü bu eğlenceyi kaçırmak istemeyen, çoğu çevre bölge insanlarından oluşan bir kalabalık da  alanda yerlerini almıştı. Belki 10 binler değil ama gün içindeki sirkülasyonla birlikte toplamda bir kaç bin kişinin katılım gösterdiğini söylemek mümkün. Bu da belli imkanlarla hazırlanan bir köy festivali için gerçekten etkileyici bir rakam.

 

Festival Alanı

Sahnedeki şarkılar gruplar değişirken, kurulu stantlardaki yerel yiyeceklerin, kıyafetlerin, hediyelik eşyaların sergilendiği stantları gezdik. Alanda ayrıca çeşitli oyunlar için hazırlanmış gölgeler, yardım toplama amacıyla gelen sağlık kuruluşuna ait bir çadır ve katılımcılara hediyeler dağıtan bir çekiliş çadırı da mevcuttu.

 

 

Polonya`daki en büyük handikaplardan biri acıkmak olabiliyor. Eğer domuz eti yemiyorsanız ve yemeklerinizde bu ayrıntıya dikkat ediyorsanız, seçenek olarak elinizde `kebab` kalabiliyor. 🙂 Neyse ki orada bu yemek ve sandviçlere alternatif olarak bir kebab ve zapiekanka* aracı mevcut idi ve biz de zapiekankalarla karnımızı güzelce doyurduk.

* Zapiekanka nedir ne değildir için tüm bilgileri  ileride yemekler hakkında yapacağımız yazılarımızda bulabilirsiniz.

Sahne Performansları

Sahne şovları ,yerel şarkılar söyleyen gruplar ve ardından yapılan yarışmalar ile devam etti. Akabinde ilizyonistler, özellikle  çocuklar olmak üzere tüm  alandakilerin ilgisini çeken bir şov sergiledi.

 

 

Akşam üzeri olduğundaysa yavaş yavaş canlı müzikler  sahnedeki yerini almaya ve Polonya`nın meşhur Disco Polo`su insanları hareketlendirmeye başladı.

Polonyalıların en önemli özeliklerinden ikisi saatlerce alkol alabilmek ve saatlerce durmadan dans edebilmek, her ikisini bir arada yaptıklari durumlardan biri de bu festivaller.  Bu gencinden yaşlısına istisnasız bu şekilde.

 

 

2 şarkıcının ardından sahneye çıkan Dj`in konseriyle birlikte gece 2`ye kadar süren festival boyunca  dans, sadece köy gençlerinin hazırladığı meşale gösterisi ve hemen sonrasında yapılan benim de gerçekten beğendiğim havai fişek gösterisi için durdu. Onda da “Mierzwice`yi seviyorum” diye zıplayanlar, yerinde duramayanlar yok değil 🙂 En son olarak, son şarkı isteklerini 5-10 kez 🙂 kırmayan Dj`in pes etmesiyle polisler daha fazla mesai yapmaktan kurtulmuş oldular.  Biz de gecemizi bu şekilde bitirip konaklayacağımız eve geçtik.

 

 

 

 

 

 

 

 

Geri dönüşümüzü erken saatlerde arkadaşımızın arabasıyla yaptık ve bu keyifli geçen 1 günlük eğlencemizin de sonuna gelmiş olduk.

Festival Multimediya

Tum festival fotograflara bu iki linkten ulasabilirsiniz.
Święto Morza 2017r. fotorelacja cz. I
Święto Morza 2017r. fotorelacja cz. II

Bu da geçtiğimiz yıllardan bir video:

 

Umarım keyifli bir yazı olmuştur.

Bu yazıyı anlamayacak olsalar da, bu gezimizde emeği olan ve bizlere kapılarını açan tüm dostlarımıza buradan da teşekkür ederiz 🙂

Jeszcze raz bardzo dziękujemy za wszystko

~Polonya`da Bir Köy Festivali – Święto Morza ~
Share:

Leave a reply