EğitimYüksek Lisans

Polonya’da Yüksek Lisans Eğitimi

Polonya’da Yüksek Lisans Eğitimi

Genel itibariyle yurtdışında yüksek lisans eğitimi öğrencilerin kariyerlerine ve yaşamlarına önemli bir etkiye sahip. Özellikle milenyum sonrası internetin yaygınlaşması ve bilgi erişiminin de kolaylaşmasıyla, yurtdışı görme / yurtdışında yaşama hayallerimiz ile birlikte yurtdışında üniversite okuma hedeflerimiz / hayallerimiz de giderek arttı.

Siz “Anlatmaya taş devrinden başlasaydın kral.” demeden giriş kısmını hemen bitirip Polonya`da yüksek lisans eğitiminden bahsetmeye başlayacağım, söz.

Giriş kısmında “hedeflerimiz / hayallerimiz” dememin sebebini açıklayarak başlayayım. Yurtdışına çıkmak, ülkemizde yeni yeni bir tabu olmaktan çıkmış durumda. Ancak birçoğumuz 18 yaş öncesinde üniversite sınavına hazırlık travması geçirdik ve öyle ya da böyle kazanılıp gitmek zorunda kalınan bir üniversite hayatı yaşadık. Yeni nesiller için de yakın dönemde bu konuda pek bir değişiklik olacak gibi durmuyor açıkçası. Bu nedenle ülkemiz gençleri için yurtdışında eğitim almak daha çok lisans eğitimi sonrası, yüksek lisans/doktora dönemleri için bir hedef. Bunu resmi bir araştırma sonucuna dayandırmış değilim tabi, kendi çevremden görebildiğim kadarıyla yaptığım bir yorum olarak burada kalsın.

Dünyada sıralamalarında üst sıralarda yer bulan üniversitelere sahip Avrupa ülkeleri, Türkiye`de öğrencilerin yurtdışında eğitim için ilk tercihleri arasında yer alıyorlar. Bu üniversitelerin tercih edilme sebeplerine Türkiye`ye mesafe olarak Asya ve Amerika kıtalarındaki alternatiflerinden daha yakında olmalarını da ekleyebiliriz elbette.

Genel değerlendirmemizi burada bitirip gelelim Polonya`da yüksek lisans konusuna.


Uluslararası Çevre

Alacağınız eğitimin kalitesi bir yana, yüksek lisans eğitiminin kariyerinize ve yaşamınıza yapacağı en büyük etki tanıyacağınız yeni insanlar sayesinde olacaktır. Başta Polonya ve Slav kültürü olmak üzere tanıyacağınız her yeni kültür size farklı bir bakış açısı kazandıracaktır.  Bu hayatta “ne bildiğinizin değil, kimi tanıdığınızın önemli” olduğu anların da sıklıkla karşınıza çıkacağını düşünürsek, farklı ülkelerden / milletlerden / kültürlerden insanlar tanımanın size farklı kapılar aralayabileceğini de unutmayın. Edinilen dostluklar ve unutamayacağınız anılarınız da en büyük kazanımlarınızdan olacaktır.


Avrupa Birliği Diploması


Polonya üniversitelerinden alınan diplomalar tahmin edebileceğiniz gibi Avrupa Birliği diploması sıfatı taşıyor. İş hayatında ya da akademik kariyerlerinizde bir AB diplomasına sahip olmak sizin için önemli bir basamak olabilir.


Polonya`da Üniversite Ücretleri ve Ya
şam Giderleri

Avrupa diploması demişken, Polonya`da üniversite ücretlerini ve yaşam giderlerini ele aldığımızda Euro (€) bölgesi ülkelerine nazaran daha ucuz olduğunu görüyoruz. Hatta “daha” değil epey ucuz diyelim ona biz. Bu ucuzluk sadece yüksek lisans eğitimi için değil genel bir ucuzluk olduğu için, Polonya İngilizce dil eğitimleri için bile İngiltere`ye alternatif olmuş durumda.


Akademik Düzeyde Yabancı Dil

İngilizce, Lehçe ya da başka bir yabancı dilde tez yazıp, bölüm bitirmek her baba yiğidin harcı değildir. Tebrikler! Bölümü bitirdiğinizde, dil seviyenizi akademik bir çalışmayla resmileştirmiş oldunuz. Her halükarda en azından hayatta kalma seviyesinde edineceğiniz Lehçe bilgisi de bonus.

Hangi dillerde, hangi bölümlerde eğitim almak mümkün?

Polonya`da Yüksek Lisans

Polonya`da eğitim ağırlıklı olarak Lehçe dilinde veriliyor. Ancak birçok üniversite ve alanda aradığınız yüksek lisans eğitimini İngilizce dilinde de bulmak mümkün. Tıp, mühendislik, finans ve muhasebe, uluslararası ilişkiler, psikoloji, işletme, sosyoloji, turizm, ilahiyat ve daha birçok farklı alanda yüksek lisans eğitimi bulabilirsiniz.


Kabul Koşulları ve Evraklar Neler?

Lisans Diploması

Bu konuyu başka bir başlıkta biraz daha detaylı ve örneklendirerek ele almayı düşünüyorum. Şimdilik kısaca söylemek gerekirse, öncelikle bir lisans bölümünden mezun olmanız ve B2 seviyesinde dil yetkinliğine sahip olmanız istenir. Çok sıklıkla karşımıza çıkmasa da, bazı alanlarda kayıt koşulları arasında daha önceden alınmış olması gereken dersler belirtilebiliyor.

Türkiye`deki herhangi bir sınavın Polonya`daki bir üniversiteye kayıt olabilmeniz için bir bağlayıcılığı yok. Örneğin; ALES ya da YDS puanına sahip olmanız gerekmiyor.


e-polonya.com ve Sosyal Medya

LOGO

Neden Polonya tercih edilebilir? Denklik koşulları neler? Polonya`da iş olanakları neler? gibi bir çok konu da içerikler için sitemizi ve sosyal medya sayfalarımızı takipte kalın.

Share:

91 comments

 1. Hilal 12 Eylül, 2018 at 02:45 Yanıtla

  Merhabalar ben uluslararası iliskiler son sınıf öğrencisiyim ve polonyada yüksek lisans yapmak istiyorum bölümüm ile alakalı hangi üniversitelerde yapabilirim yada baska bir bölüm icin yapabilir miyim ve bunlarin ucretleri nelerdir ucretlere neler dahil calisma iznimiz oluyor mu bu surec icinde bilgilendirirseniz sevinirim simdiden tesekkurler 🙂

  • admin 28 Ocak, 2019 at 22:10 Yanıtla

   merhaba Hilal, 3000 -3500 euro arası yıllık ücreti okulların ve eğitim süresi uluslar arası ilişkiler için 2 yıl. öğrencilerin çalışma hakları oluyor yalnız hazırlık öğrencileri çalışma izni almak zorundalar.

  • admin 21 Ağustos, 2018 at 16:06 Yanıtla

   merhaba,
   Yüksek lisans ücretleri seçtiğiniz üniversite ve bölüme göre değişmekle birlikte ortalama ücretler 3000 euro. Detaylı bilgi için 05379575362 whatsaapp hattından uolaşabilirsiniz.

 2. fırat 28 Haziran, 2018 at 15:44 Yanıtla

  kolay gelsın gıda muhendısı yuksek lısans yapmak ıstıyroum hangı okullar alıyor kosulları nı bana maıl olarak atar mısınız

 3. Kudret 18 Haziran, 2018 at 11:39 Yanıtla

  Hukuk bölümü lisans eğitimi ücretleri ne kadar denklik varmı.İkinc sorum türk dili ve edebiyatı alanında yüksek lisans yapmak icin uygun alanlar varmı ücretler ne kadar.Turkiye ile denklik varmı.Yabanci dil olarak İngilizce yada Rusya’yı geliştirme imkanımız olur mu? Hayat şartları yaşam standartları nasil.İnsanlarin Türklere tutumu İslam’a karşı tutumu nasıl.Orada rahat yaşayabilir miyiz? Hem çalışıp hem egitimimize devam edebilir miyiz ?

  • admin 21 Ağustos, 2018 at 16:14 Yanıtla

   Merhaba,
   Hukuk için denklik verilmiyor. Türkoloji bölümü Varşova Üniversitesinde mevcut ortalama 3000 euro. 1 milyondan fazla rusça konuşan var , kurslar var ve Polonya’da özellikle büyük şehirlerde İngilizce biliniyor. Hem çalışıp hem eğitiminize takibi de devam edebilirsiniz. Türklere karşı nötr durumdalar bizi pek tanımıyorlar. Araplarla karıştıranlar oluyor ara sıra ama..

 4. Buket 19 Ocak, 2018 at 22:23 Yanıtla

  Merhabalar. İktisat mezunuyum. Polonya’da yüksek lisans yapmak istiyoruz eşimle . Dil olarak iyi değiliz . Bu nasıl olacak bide yüksek lisans yapmak için dil puanı istiyorlar mı ve eşli gelmek sorun oluyor mu bu ülke için . Birimiz yüksek yapsak diğeri onun vesilesiyle gelebilir mı .

 5. mehmet 30 Aralık, 2017 at 04:01 Yanıtla

  ben teknik egitim fakultesi otomotiv ogretmenligi bolumu mezunuyum polonyada yuksek lisans yapabilirmiyim bu arada 2009 mezunuyum ve bolum disi bir yuksek lisans yapabilirmiyim

 6. seda 5 Ekim, 2017 at 11:11 Yanıtla

  Merhabalar Hemşirelik fakültesi son sınıf öğrencisiyim, polonyada hemşirelik alanında yüksek lisans maliyetleri, okullar ve şartları hakkında bilgi alabilir miyim ?

 7. mehmet 10 Eylül, 2017 at 10:49 Yanıtla

  Merhabalar,Ocakta otomotiv mühendisliği bölümünden mezun olacağım.Polonyada yüksek lisans seçeneklerim arasında Ielts den 6.0 aldım.Yüksek lisansa kabul edilip bitirdiğim zaman iş bulma ihtimalim yüzde kaçtır sizce ? Teşekkürler.

 8. Mert 22 Ağustos, 2017 at 00:48 Yanıtla

  Merhaba Hukuk yüksek lisansı yapmayı düşünüyorum.Gerek Eğitim gerekse de varşova da yaşam maliyeti hakkında ayrıntılı bilgi verebir misiniz?

 9. kesire 21 Ağustos, 2017 at 00:39 Yanıtla

  merhaba
  sosyoloji bölümünde doktora ve akademisyenlik hakkında bilgi alabilir miyim? kalacak yer ve ücret hakkında özellikle

 10. Burcu 21 Ağustos, 2017 at 00:16 Yanıtla

  Merhaba fen bilgisi öğretmenliği mezunuyum. Bölümde mör ilgili yüksek lisans programı var mı ve maaliyeti hakkında bilgi alabilir miyim ?

 11. Goksu 20 Ağustos, 2017 at 22:00 Yanıtla

  Merhaba, ben uluslararası ilişkiler mezunuyum. Yüksek lisansımı uluslararası hukuk veya uluslararası ilişkiler üzerine yapmak istiyorum. Polonya da bu alanda yüksek lisans yapabileceğim üniversiteleri, maliyetlerini ve ingilizce eğitimleri ile ilgili beni bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkür ederim.

 12. Sertaç Şahin 20 Ağustos, 2017 at 21:50 Yanıtla

  Merhaba Polonya’da psikoloji yüksek lisansı için bilgi alabilir miyim? Aynı zamanda denklik, okul ücreti, yurtlar, çalışma izni ve başvurmak için yapmamız gerekenleri öğrenmek istiyorum. Bilgi verirseniz sevinirim

 13. Ahmet 19 Ağustos, 2017 at 14:19 Yanıtla

  Meraba bilgisayar mühendisliği mezunuyum. Dil seviyem fazla yok uygun bir üniversite bulabilir miyim orada acaba nereden bakmam gerekiyor ??

  • admin 25 Ağustos, 2017 at 01:26 Yanıtla

   Merhaba Mustafa,

   Telefonla (+90 537 957 53 62) Cagri Dursun`u arayip bilgi alabilirsin ya da iletisim formundan numarani birakirsan biz sana ulasabiliriz.

   Selamlar,

 14. Aslı 19 Ağustos, 2017 at 09:40 Yanıtla

  Merhaba ben psikoloji alanında ya da Türk Dili ve Edebiyatı alanında yüksek lisans yapmak istiyorum.Aynı zamanda hazırlık okumak istiyorum.Gerekli şartlar nelerdir?Maliyeti nedir? Hangi üniversitelerde yüksek lisans yapabilirim? Beni ayrıntılı olarak bilgilendirir misiniz? bir de Polonya’dan alınan diplomanın Türkiye’de geçerliliği var mıdır?

 15. Gizem 19 Ağustos, 2017 at 00:38 Yanıtla

  Merhaba sehir ve bolge planlama bolumu mezunuyum lisans ortalamam 3.02 ingilizce seviyem B2 , yuksek lisans yapmayi dusunuyorum ve yeni ddonem icin kayitlar devam ediyor mu bilgi verebilir misiniz??

 16. Emine 18 Ağustos, 2017 at 23:03 Yanıtla

  Merhabalar ben ilahiyat fakültesi mezunuyum bu yıl mezun oldum yüksek lisans düşünüyorum. Kendi alanımla alakalı bölüm var mı acaba varsa bile hazırlıkla beraber maliyeti ne olur. Bilgilendirirsenz çok sevinirim şimdiden teşekkürler

 17. Ömer 16 Ağustos, 2017 at 15:18 Yanıtla

  Merhaba ben İlahiyat mezunuyum. Alanımda veya alanıma yakın diğer sosyal alanlarda yükseklisans yapmak istiyorum. Uygun seçenekler ve maliyetler nelerdir?

 18. Adnan 12 Ağustos, 2017 at 20:24 Yanıtla

  Merhaba, Psikoloji alanında yüksek lisans yapmak için ortalama maliyet ne kadar olur? Yani ücretle ilgili bilgi alabilir miyim?
  Teşekkür ederim…

 19. Kenan Özkan 12 Ağustos, 2017 at 20:22 Yanıtla

  Maliyet ile ilgili gerekli bilgiyi nasıl alırım.Bem şu an yüksek tez dönemindeyim ama gitme durumum olursa Türkiye’de kalmam bırakırım. Bu konuda yardımcı olur musunu

 20. Eda 9 Ağustos, 2017 at 21:01 Yanıtla

  Merhaba ben turizm işletmeciliği mezunuyum ve yükseklisans yapmak istiyorum alanım ile ilgili konaklama ve ücret hakkında bilgi alabilir miyim? Teşekkürler…

 21. Abdulkerim BÜLBÜL 6 Ağustos, 2017 at 23:02 Yanıtla

  Merhaba. Ben Hemşirelik mezunuyum ve devlet memuru olarak çalışıyorum. Polonya da yüksek lisans yapmak için nasıl bir yol izlemeliyim? Teşekkürler.

 22. Nurcan Avcı 5 Ağustos, 2017 at 14:37 Yanıtla

  Merhaba ben sosyoloji mezunuyum ve psikolojiden yüksek lisans yapmak istiyorum konaklama ve ücret hakkında bilgi alabilirmiyim? Teşekkürler..

 23. Harun 17 Temmuz, 2017 at 16:10 Yanıtla

  Merhaba makine mühendisliği mezunuyum.2.94 not ortalamam var ve yds den 87 aldım. Polonya da yüksek lisans yapmak istiyorum. Fiyatlar ve imkanlarla alakalı nereden bilgi alabilirim.

 24. Elçin 17 Temmuz, 2017 at 10:14 Yanıtla

  Merhaba, okul öncesi eğitiminde doktoramı tamamladım. Post doktora için düşünebilir miyim? Böyle bir Fırsat var mı Polonya da. Bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim.

 25. Havva 16 Temmuz, 2017 at 22:35 Yanıtla

  Merhaba. Ben kimya bölümü mezunuyum. Bu alanda yüksek lisans yapmak istiyorum. Maliyeti nedir beni bilgilendirir misiniz? Bir de ingilizce hazırlık okursam onunla birlikte ne kadar olur ayrı ayrı bilgi verebilirseniz çok memnun olurum.

 26. Aras 16 Temmuz, 2017 at 07:20 Yanıtla

  Merhaba ben hemşirelik mezunuyum kendi bölümümle alakalı yada farklı bir alanda yüksek lisans yapabilir miyim. Ücretleri ne kadar

 27. Mustafa 3 Temmuz, 2017 at 14:17 Yanıtla

  merhaba , istatistik bölümü mezunuyum , yüksek lisansımı da yapıyorum istatistik üzerine, ileride doktora veya yüksek lisansa gelebilirim fakat üniversitelerin listesini ve şartlarını nasıl öğrenebilirim ? teşekkürler.

  • admin 24 Haziran, 2017 at 14:13 Yanıtla

   Hangi bölüm olduğunu söylerseniz daha iyi bilgi verebiliriz. Ücretler bölümlere göre değişiyor ve bu ücretlere ilgili üniversitelerin resmi sitelerinden ulaşabilirsiniz. Sitemizdeki ”üniversiteler”bölümüne bir göz atın. Daha detaylı bilgi için info@e-polonya.com adresiyle iletişime geçebilirsiniz.

  • admin 24 Haziran, 2017 at 19:10 Yanıtla

   Merhaba,

   Yuksek lisans egitimi bulabileceginiz bir cok alan mevcut. Ucretler de okula ve bolume gore degisiklik gosteriyor. Bu nedenle bu iki konuda bir genelleme yapmak dogru olmaz.

   Kafanizda olan bir alan varsa o konuda daha net yardimci olabiliriz.

   Mail yoluyla da iletisime gecebilirsiniz.

   Selamlar,

Leave a reply