Yaşam

Gdansk Şehri

GDANSK Polonya

Gdansk Hakkında

Polonya şehirlerinden bir tanesi olan Gdansk, 12. yüzyıldan bu yana Polonya ile Almanya arasında ihtilafa sebep olan bir şehirdir. İki ülkenin de bu güzide şehri kendi topraklarına almak istemesi üzerine çeşitli sürtüşmeler meydana gelmiştir.

Polonya’nın Baltık kıyısında yer alan Gdansk, Pomeranya Voyvodalığı’nın merkezi olarak bilinmektedir. Pomeranya Voyvodalığı, Polonya’nın temel liman bölgesi olmanın yanı sıra dördüncü metropol bölgesi olarak ifade edilmektedir. Baltık Denizi’nin kıyısında konumlanmış olan ve Gdansk Körfezi’nin güney kısmında yer alan şehir, Tricity Metropolitian bölgesinin merkezini oluşturmaktadır. Tarihi çeşitlilik şehrin hemen her yerini sarmış ve mimari yapısına da yansımıştır.

İkinci dünya savaşı boyunca yüksek oranda tahrip olan şehir, günümüzde Avrupa’nın en güzel liman şehirleri arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra Gdansk, müzeleri ve plajlarıyla da turistik bir destinasyon haline gelmiştir.

Komünizm, Lech Wałęsa ve Grevler

Aralık 1970’te, protestocuların rejime karşı gösterileri sırasında Gdansk şehri, komünist Avrupa’nın ayaklanmasında kritik bir rol oynamıştır. Başarısız olan bu ayaklanmadan sonra Dayanışma sendikasının şehrin ünlü tersanesinde ayaklanması meydana gelmiştir. Söz konusu ayaklanma ve ardından gelen yıllardaki gelişmeler Polonya’daki komünist yönetimin sona ermesine yol açmış ve 1989’da Lech Walesa’yı başkan olarak seçen bağımsız bir ulus ortaya çıkmıştır. Gdansk bugün NATO ve AB üyesi olan Polonya şehirleri arasında yer almaktadır.

Malbork Kalesi ve Stutthof

Töton Şövalyeleri, 13. yüzyılın sonlarında veya 14. yüzyılın başlarında Nogat Nehri boyunca Malbork’un kırmızı tuğlalı kalesinin inşasına başlanmıştır. Bugün Malbork, dünyanın en büyük ortaçağ Gotik tuğla kalesi örneğidir. II.Dünya Savaşı’ndaki önemli hasarın ardından kapsamlı bir şekilde restore edilmiş ve 1997’de UNESCO Dünya Mirası Listesi olarak seçilmiştir.

Nazi işgalinin kasvetli bir kalıntısı olan Stutthof Toplama Kampı, 1939’da Almanya dışında inşa edilen ilk kamp olarak kurulmuştur. Gdansk’ın yaklaşık 22 mil doğusunda bulunan bu kamp, ​​1945’te Müttefikler tarafından serbest bırakılan son kamp olarak bilinmektedir. 100.000 kadar insan Stutthof’a sürülmüş ve altı yıllık savaş sırasında yaklaşık 60.000 kişi ölmüştür. Bugün Stutthof, Avrupa tarihindeki bu karanlık dönemi anlatan ve kurbanlarına bir saygı duruşu niteliğindeki bir müzedir.

Kehribar ve Gdank Old Town

Gdansk Şehri Tarih Müzesi’nin bir kolu olan Gdansk Amber Müzesi, Baltık kehribarının doğal ve kültürel tarihinin izini sürmektedir. Burada, değerli taşın fosilleşme yoluyla nasıl yaratıldığını öğrenecek ve bazı muhteşem ve karmaşık kehribar parçaları görmek mümkündür.

Gdansk’ın Eski Kenti, modern şehir merkezinin kuzeyinde yer almaktadır. Savaş günlerinin ardından halk Gdansk sokaklarını bir ticaret şehri olarak yeniden yaratmış ve ustaca korumuştur. Długi Targ Caddesi, tam olarak yüzyıllar önce olduğu yerde eskiyi günümüze yansıtacak biçimiyle durmaktadır. Eski Kent’in taş sokaklarını çevreleyen rengarenk binaların yanından geçerken, kendinizi Orta Çağ’a götürülmüş gibi hissedebilirsiniz.

Gdansk Şehri
Share:

Leave a reply