Eğitim

YÖK Denkliği Nedir? Neyi İfade Eder?

YÖK Logo

YÖK Nedir?

1981 yılına kadar ülkemizde yükseköğretim, 3 yıllık enstitüler, 2 yıllık meslek yüksek okulları, konservatuarlar, üniversiteler, YAYKUR, akademiler diye ayrılan; bazıları milli eğitim bakanlığına, bir kısmı da diğer bakanlıklara bağlı eğitim kuruluşlarından oluşmaktaydı. 1981 yılında çıkarılan 2547 sayılı eğitim kanunu ile ülkemizdeki tüm öğretim kurumları Yükseköğretim Kurumu ( YÖK ) çatısı altında toplanmış, akademiler üniversitelere, eğitim enstitüleri eğitim fakültelerine dönüştürülmüş, konservatuvarlar ile meslek yüksekokulları üniversitelere bağlanmıştır. Böylece kendisine verilen görev ve yetkiler çerçevesinde özerkliğe ve kamu tüzel kişiliğine sahip bir kuruluş olan Yükseköğretim Kurulu, tüm yükseköğretimden sorumlu tek kuruluş haline gelmiştir.

 YÖK Denkliği Nedir? Neyi İfade Eder?

Diğer ülkelerdeki yüksek eğitim öğretim kurumlarından alınan diploma, sertifika gibi belgelerin Türkiye Cumhuriyeti eğitim sistemine uyumlu olduğunu, bunların ülkemizdeki eğitim kurumlarından alınan bir diplomadan farkının olmadığının tescillenmesidir.

Fazla detaya inmeden YÖK denkliği bizim için neyi ifade eder bundan bahsedelim. YÖK, gittiğiniz ülkelerde aldığınız diplomaları döndükten sonra Türkiye’de devlet daireleri, kamu kuruluşları ve askeriyede geçerliliğini tescilleyen tek kurumdur. YÖK, kendi araştırmaları sonucu yurtdışındaki eğitim kurumlarından kendi eğitim sistem ve seviyesinde olanlara denklik vermektedir. AB ülkelerinin bulunan eğitim kurumlarının hemen hemen hepsinin ülkemizde denkliği bulunmaktadır. Polonya da bunlardan birisidir.

Denklik önemli midir? Olmazsa ne olur?

Bu sorunun cevabı öğrencinin hedeflerine göre değişiklik gösteriyor. Özel sektörde çalışma ve kariyer yapmanıza bir engel bulunmamakta ancak KPSS`ye giremez ve memur kadrolarına yerleştirilemezsiniz. Askerlik tecil işlemlerinizi eğitim aldığınız üniversitenin YÖK denkliği bulunmasa bile gerçekleştirebilirsiniz. Ancak lise mezunu olarak uzun dönem askerlik yaparsınız.

Denklik almak kolay mıdır? Şartlar nelerdir?

Avrupa Birliği üyesi olan Polonya`dan alınan diplomalarda, tanınma ya da denklik konusunda ilgili koşulları sağladığınız durumda bir sıkıntı bulunmamakta.  Koşullarla ilgili “Yurtdışında Öğrenim Görmek İsteyen Öğrencilerin Dikkatine (15.01.2016)”  adlı YÖK duyurusu ve 01.07.2016 tarihinde yapılan güncelleme duyurusuna buradan ulaşabilirsiniz.

Denklik başvurusu Türkiye’de yapabileceğiniz en basit resmi işlemlerden biridir. Yaklaşık 3 aylık bir süreçte Ankara’dan denkliğinizi alabilirsiniz. Yeter ki gerekli belgeleri edinmiş olun. Bu belgelere ve başvuruyla ilgili diğer bilgilere ulaşmak için tıklayın.

Share:

Leave a reply