Dil HazırlıkEğitim

Polonya`da İngilizce Hazırlık

Polonya`da İngilizce Hazırlık

Polonya’da okumak istiyor fakat dil bilmiyorsanız, hızlı ve kolayca öğrenebileceğiniz İngilizce ve Lehçe seçenekleriniz bulunmaktadır. Peki hangisi sizin için daha iyi? Gelin biz bu dillerden biraz bahsedelim, süreç ve metotlar hakkında bilgi verelim ve seçimi size bırakalım.

Polonya’da İngilizce

Öncelikle şunu söyleyelim; İngilizce yeryüzünde öğrenebileceğiniz en kolay dillerden biridir. Polonya’daki üniversitelerin hazırlık bölümlerinde diğer ülkelerden sizin gibi dil öğrenmeye gelen bir çok öğrenci bulunmaktadır. Bu öğrencilerle bir akademik yıl aynı sınıfta okuyup, arkadaş olup, hem dil öğrenecek hem de farklı bir deneyim yaşamış olacaksınız. Tüm Avrupa ülkeleri eğitim, yaşam, ekonomi, kültür gibi kavramlarda birbirine entegredir, bu da siz Avrupa’nın neresinde olursanız olun bir çok yabancı insanla her zaman bir arada olacağınız anlamına gelmektedir.

Polonya erasmusun en çok tercih edilen ülkelerinde başı çekmektedir. İngiliz, İspanyol, İtalyan, Rus, Ukraynalı ve daha bir çok milletten oluşan arkadaş grubunuzla bir yerde maç izlerken, barda eğlenirken, parklarda gezerken, piknik ortamlarında çok farklı bir deneyim imkanına sahipsiniz. Yani İngilizceyi seçtiğinizde daha global bir insan olacaksınız, daha çok farklı insanın dünya üzerindeki konular hakkında ve sizinle ilgili ne düşündüğünü görecek, onlar gibi düşünmeyi öğrenecek dolayısıyla hem onları hem de dünyayı daha iyi anlama fırsatına sahip olacaksınız.

Okula göre değişmekle beraber Polonya’daki okullarda haftanın 4-5-6 günü ders görürsünüz. Öğretmenler C2 seviyesi sertifikaya sahip, anadili İngilizce ya da İngilizce ve Lehçe iki ana dile sahiptirler ve her biri en az 10 yıllık tecrübeye sahip, öğretmeyi seven, sizlere verimli olacak öğretmenlerdir.

Teknik kısma bakacak olursak, Polonya’da hazırlık boyunca A1, A2, B1, B2 seviyelerinde İngilizce öğrenirsiniz. Bir okulun hazırlığını bitirdikten sonra B2 düzeyine geldiğinizde aynı okulda dilediğiniz bölümde okuyabilirsiniz. Hatta çoğu üniversite kendi hazırlık bölümünü bitirenlere esnek davranmakta ve B1 seviyesini de kabul etmektedir. Yine üniversiteye göre değişmekle beraber akademik yıl 8-9 ay arasıdır ve dileyenler aynı yılın yazında hızlandırılmış, yoğun kurslarla daha da geliştirebilirler İngilizcelerini.

Peki bu A1,A2.B1,B2 seviyeleri nedir ? neyi ifade eder ?

A1

Somut gereksinimlerin karşılanmasını amaçlayan, bilinen ve olağan ifadeleri ve çok basit cümleleri anlayabilir ve kullanabilir. Kendini ve başkalarını tanıtabilir ve diğer insanlara sorular sorabilir (örn. nerede oturduklarını, ne tür insanlar tanıdıklarını ya da ne gibi şeylere sahip olduklarını) ve bu tarzdaki sorulara cevap
verebilir. İletişimde bulunduğu kişi yavaş, anlaşılır konuştuğunda ve yardım etmeye hazır olduğunda kolaylıkla iletişim kurabilir.

A2

Konunun anlamıyla doğrudan doğruya bağlantılı cümleleri ve sık kullanılan ifade biçimlerini anlayabilir (kişi ve aile ile ilgili bilgi, alışveriş, iş, yakın çevre gibi). Basit ve rutin durumlarda iletişim kurabilir. Yani bilinen ve sık karşılaşılan konularda, basit ve dolaysız anlatım ve bilgileri kullanabilir. Temel gereksinimlerine bağlı olarak kendini, öğrenim durumunu, içinde bulunduğu çevreyi ve nesneleri basit araçlarla tarif edebilir.

B1

Temel bilgileri, yalın ölçünlü dil (Standardsprache) kullanıldığında ve aile, okul, boş zamanlar gibi bilinen konular söz konusu olduğunda anlayabilir. Yapılan
seyahatlerde dil alanında karşılaşılan durumlarla başa çıkabilir. Bilinen konular ve kişisel ilgi alanları hakkında kendisini, yalın ve bütünlüğü sağlayacak şekilde ifade edebilir. Deneyimleri ve olaylarla ilgili bilgi verebilir, hayallerini, ümitlerini ve hedeflerini tarif edebilir, plan ve görüşlerle ilgili kısa gerekçeler gösterebilir ya da açıklamalar getirebilir.

B2

Somut ve soyut konulara yönelik karmaşık metinlerin temel içeriğini anlayabilir; kendi uzmanlık alanında yapılan tartışmaları da anlayabilir. Anadilini konuşanlar
ile her iki taraf için de fazla çaba gerektirmeden doğal ve akıcı bir şekilde anlaşabilir Geniş kapsamlı bir konuya ilişkin görüşlerini açık ve ayrıntılı bir şekilde
ifade edebilir, güncel bir soruyla ilgili görüş bildirebilir ve çeşitli olasılıkların olumlu ve olumsuz yönlerini gösterebilir.

Neden İngilizce?

İngilizce, dünyanın birçok noktasında konuşulan ve evrensel bir iletişim aracı olarak kullanılabilen bir dildir. İngiliz Milletler Topluluğu ve çok sayıda ülke tarafından resmi dil olarak kullanılır.

Başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere, İngiltere, Avustralya, İrlanda, Kanada, Yeni Zelanda ve Güney Afika’da İngilizce anadil olarak kullanılır. Küresel ortak dil olarak kabul edilen İngilizce, ticaret, bilim, eğlence, diplomasi, spor ve havacılık alanlarında uluslararası dildir.

Dünya üzerinde 1.8 milyar insan tarafından konuşulan İngilizce, birçok meslekte bilinmesi gereken zorunlu bir dil haline gelmiştir.

İngilizce’nin teknolojik alanda çok sık bir şekilde kullanılması bu dilin yaygınlaşmasına katkı sağlamıştır. Uluslararası teknolojik ve ticari alanlarda kısaltmalar İngilizce dilinden alınmadır.

İngilizce, Almanca başta olmak üzere birçok dili etkiler. Bu nedenle başka dilleri etkileyerek kendi varlığını kuvvetlendirir. İngilizce, Türkçe de dahil olmak üzere birçok dile yeni kelime verir. Bunun bilim ve ticaret hayatına yansıması da bu nedenle gözle görülür bir şekilde artmıştır..

Share: