Yaşam

Frédéric Chopin ve Varşova

Lazienki Park Chopin Heykeli

Frédéric Chopin Kimdir?

1810 yılında Polonya’nın Varşova şehrinde dünyaya gelen Fryderyk Franciszek Chopin, 39 yıl süren kısacık ömründe pek çok çalışmaya ve şahesere imza atmıştır. Bu yönüyle sanat dünyasının en değerli isimlerinden biri olurken Chopin’in Varşova’ya olan ilgisi de adıyla birlikte ünlenmiştir. 20 yaşında ayrıldığı ve ölene dek geri dönmediği Varşova içinde hep bir heyecan olarak kalmıştı Chopin’in. Nitekim ölümünden sonra bedeni Paris’te gömülse de kalbi bir cam fanusta Varşova’da yerini alacaktı.

Polonya’nın yetiştirdiği en büyük sanatçılardan bir tanesi olan Chopin adı Varşova ile birlikte anılan isimlerden bir tanesidir. Ölümünün üzerinde neredeyse 2 asır geçmesine rağmen Chopin ve Varşova adları birbirinden ayrılmaz. Nitekim bu ünlü piyanistin adı Varşova’nın hemen her yerinde yaşamaya devam etmektedir.

Varşova Üniversitesi duvarı Chopin Hatırasına

Polonya’da yetişen en değerli isimlerden bir tanesi olması ve Polonyalıların da ona ilgi duyması Chopin ve Varşova’nın sık sık bir araya gelmesini sağlamıştır. Bu nedenle de Varşova sokaklarında gezerken ya da bu şehre ilk adımınızı attığınızda adını ilk anacağınız kişilerin başında Chopin gelecektir. Peki, Varşova’da Chopin ismiyle karşılaşabileceğiniz başlıca yerler nelerdir? Daha yakından bir göz atalım!

Varşova Chopin Havalimanı

Varşova Chopin Havalimanı
Varşova Chopin Havalimanı

Varşova’ya havayolu ile geldiğinizde ayak basacağınız havalimanının adı hiç de şaşırtıcı olmayan şekilde Frederic Chopin. 1934 yılında inşa edilen ve Varşova’yı dünyaya bağlayan bu havalimanının bu ismi almasının hikayesini anlatmaya gerek yok. Çünkü Chopin adını sadece bir havalimanına değil neredeyse şehrin her tarafına kazımış durumda.

Frédéric Chopin Müzik Üniversitesi

Varşova Frederic Chopin Müzik Üniversitesi
Varşova Frederic Chopin Müzik Üniversitesi

Polonya ve Varşova, Türkiye’den pek çok insanın eğitim görmek için gittiği yerlerden bir tanesi. Soğuk iklimine rağmen eğitim kalitesiyle insanların ilgisini çeken bu şehirde sizi bekleyen üniversitelerden bir tanesi de Frederic Chopin Müzik Üniversitesi olacaktır. Özellikle piyano ile ünlenen Chopin’in izinden gidecek nesiller yetiştirmek isteyen bu üniversite müzik alanında oldukça başarılıdır.

Frédéric Chopin Müzesi

Varşova Fryderyk Chopin Müzesi
Varşova Fryderyk Chopin Müzesi

Chopin adının yaşatılmasında en önemli yerlerden bir tanesi olan Frederic Chopin Müzesi, ünlü piyanistin hayatına dair özel eserlerle buluşmanızı sağlar. Varşova’da yer alan bu müzenin sadece Chopin’in hayatı ile alakalı değil aynı zamanda kendi bedeniyle ilgili de çok değerli eserleri içerisinde barındırdığından söz etmek gerekir. Bu noktada en çok dikkat çeken detay Chopin’in kalbinin burada yer almasıdır.

Chopin, yaşamı boyunca Varşova’ya hasret duymuştur. Öldüğünde Varşova’dan çok uzakta olmasına ve bedeninin Paris’te gömülmesine rağmen Chopin’in kalbi Varşova’da yaşar. Müzik severlerin ilgisini çeken bu müze Chopin adının yaşatılması konusunda oldukça önemlidir.

Łazienki Park ve Chopin

Chopin’in adının yaşatılmasında Varşova’nın en özel mekanlarından bir tanesi de Łazienki Park’tır. Özellikle her Cumartesi gerçekleşen konserlerle Chopin müzikleri parkta yankılanır.

Lazienki Park Chopin Konserleri
Lazienki Park Chopin Konserleri

Kalbini bir müzede müziklerini de gökyüzünde hissedebileceğiniz Chopin, Varşova için gerçekten çok önemlidir.

Share:

Leave a reply