Eğitim

ACADEMIC RANKING OF WORLD UNIVERSITIES 2020 – Polonya Üniversiteleri

ARWU LOGO

The Academic Ranking of World Universities (ARWU) Hakkında

Dünya Üniversiteleri Akademik Sıralaması (ARWU) ilk olarak Haziran 2003’te Şangay Jiao Tong Üniversitesi, Çin’in Dünya Çapında Üniversiteler Merkezi (CWCU), Eğitim Enstitüsü (eski adıyla Yüksek Öğretim Enstitüsü) tarafından yayınlandı ve şu tarihte güncellendi: yıllık bazda. 2009 yılından bu yana Dünya Üniversiteleri Akademik Sıralaması (ARWU) ShanghaiRanking Consultancy tarafından yayınlandı ve telif hakkı alındı. ShanghaiRanking Consultancy, yüksek öğrenim istihbaratı konusunda tamamen bağımsız bir kuruluştur ve yasal olarak herhangi bir üniversiteye veya devlet kurumuna bağlı değildir.

ARWU, dünya üniversitelerini sıralamak için Nobel Ödülleri ve Alan Madalyaları kazanan mezunların ve personelin sayısı, Clarivate Analytics tarafından seçilen çok alıntılanan araştırmacıların sayısı, Nature and Science dergilerinde yayınlanan makale sayısı, indekslenen makale sayısı dahil olmak üzere altı nesnel gösterge kullanır. Science Citation Index – Genişletilmiş ve Sosyal Bilimler Atıf Dizini ve bir üniversitenin kişi başına performansı. Aslında her yıl 1800’den fazla üniversite ARWU tarafından sıralanır ve en iyi 1000 üniversite yayınlanır.

ARWU’nun ilk amacı en iyi Çin üniversitelerinin küresel konumunu bulmak olsa da, dünya çapında üniversitelerden, hükümetlerden ve kamu medyasından büyük ilgi gördü. ARWU, hemen hemen tüm büyük ülkelerde ana akım medya tarafından bildirildi. Yüzlerce üniversite, sıralama sonuçlarına kampüs haberlerinde, yıllık raporlarında veya tanıtım broşürlerinde yer verdi. The Economist tarafından 2005 yılında yayınlanan yüksek öğrenim üzerine bir anket, ARWU’yu “dünyanın araştırma üniversitelerinin en yaygın kullanılan yıllık sıralaması” olarak yorumladı. Chronicle of Higher Education’dan bir muhabir olan Burton Bollag, ARWU’nun “en etkili uluslararası sıralama olarak kabul edildiğini” yazdı.

ARWU’nun önemli etkisinin faktörlerinden biri, metodolojisinin bilimsel olarak sağlam, istikrarlı ve şeffaf olmasıdır. AB Araştırma Başlıkları, ARWU’nun 31 Aralık 2003 tarihli çalışmasını bildirdi: “Üniversiteler, araştırma performansının çeşitli göstergeleri kullanılarak dikkatlice değerlendirildi.” Oxford Üniversitesi Rektörü Chris Patten, “Adil bir karşılaştırmada oldukça iyi bir bıçak gibi görünüyor” dedi. Londra Üniversitesi Eğitim Enstitüsü’nden Profesör Simon Margison, “akademik açıdan titiz ve küresel olarak kapsayıcı Jiao Tong yaklaşımının” güçlü yönlerinden birinin “sıralamalarını sürekli olarak ayarlaması ve bu konuda açık işbirliğini davet etmesi” yorumunu yaptı.

ARWU ve içeriği, ulusal güçlü ve zayıf yönleri belirlemenin yanı sıra reformu kolaylaştırmak ve yeni girişimler oluşturmak için bir başlangıç ​​noktası olarak geniş bir şekilde alıntılanmış ve kullanılmıştır. Rochester Teknoloji Enstitüsü Başkanı Bill Destler, Nature dergisindeki yayınında Batı Avrupa ve ABD’nin entelektüel yetenek ve yaratıcılık açısından sahip olduğu karşılaştırmalı avantajları analiz etmek için ARWU’ya atıfta bulundu. Martin Enserink, ARWU’ya atıfta bulundu ve Science dergisinde yayınlanan makalesinde, “Fransa’nın Şangay sıralamasındaki zayıf gösterisinin … üniversitelere daha fazla özgürlük veren yeni bir yasayla sonuçlanan yüksek öğrenim hakkında ulusal bir tartışmayı tetiklediğini” savundu. http://www.shanghairanking.com/aboutarwu.html

EN İYİ POLONYA ÜNİVERSİTELERİ

The Academic Ranking of World Universities (ARWU) 2020 Dünya Üniversite Sıralamasında ilk 1000’e giren 8 Polonya Üniversitesi bulunuyor. Bu üniversiteler sırasıyla;

301-400 / Varşova Üniversitesi  

EN – University of Warsaw

PL – Uniwersytet Warszawski 

401-500 / Jagiellon Üniversitesi  (Krakow)

EN – Jagiellonian University

PL – Uniwersytet Jagielloński

701-800 / AGH Teknoloji ve Bilim Üniversitesi (Krakow)

EN – AGH University of Science and Technology in Krakow

PL – Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie

801-900 / Adam Mickiewicz Üniversitesi (Poznan)

EN – Adam Mickiewicz University in Poznań

PL – Adama Mickiewicza w Poznaniu 

801-900 / Gdansk Teknik Üniversitesi

EN – Gdańsk University of Technology

PL – Politechnika Gdańska

801-900 / Varşova Teknoloji Üniversitesi

EN – Warsaw University of Technology

PL – Politechnika Warszawska 

901-1000 / Silesia Tıp Üniversitesi (Katowice)

EN – Medical University of Silesia

PL – Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach

901-1000 / Varşova Tıp Üniversitesi

EN – Medical University Warsaw

PL – Warszawski Uniwersytet Medyczny

AYRICA BKNZ.  

The Academic Ranking of World Universities (ARWU) 2019 – Polonya Üniversiteleri 

Top Ranked Universities in Poland

En iyi Polonya Üniversiteleri 

Share:

Leave a reply