Eğitim

Academic Ranking of World Universities 2016

Academic Ranking of World Universities

YÖK`ün “Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Tanıma ve Denklik Yönetmeliği”nde “dünya üniversite sıralamalarının Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen dilimindeki üniversitelerden mezun olanlardan birinci fıkranın (ı) bendindeki YGS/LYS veya muadil sınavlardan alınmış puan koşulu istenmez” hükmü bulunmaktadır. Yükseköğretim Genel Kurulunun 16.06.2016 tarihli toplantısında bu sıralandırma kuruluşları  QS World University Rankings, Academic Ranking of World Universities (ARWU), CWTS Leiden Ranking Academic Ranking, Times Higher Education (THE) World University Ranking, University Ranking by Academic Performance (URAP) olarak belirlenmiş olup belirlenen dilimlerin ise Kurulumuzca tanınan ilk 1000 sıradaki yükseköğretim kurumları olmasına karar verilmiştir.

Academic Ranking of World Universities 2016 TOP 10

Academic Ranking of World Universities


8 Amerikan ve 2 Birleşik Krallık üniversitesinin ilk 10`da bulunduğu “Academic Ranking of World Universities 2016” listesinde Polonya`dan 2, Türkiye`den 1 okul ilk 500 sıralaması içerisinde yer alıyor.


İlk 500 listesinde yer alan Polonya Üniversiteleri;

1- Jagiellon Üniversitesi  (Krakow)

EN – Jagiellonian University

PL – Uniwersytet Jagielloński

Uniwersytet Jagielloński

2- Varşova Üniversitesi  

EN – University of Warsaw

PL – Uniwersytet Warszawski 

University of Warsaw

YÖK-YUDAB Programı


Yurtdışı Doktora Araştırma Bursu (YUDAB) Programı kapsamında, doktora eğitiminde tez aşamasında olan araştırma görevlilerine kendi alanlarında yurtdışında araştırma yapma imkânı sunulmaya başlanıyor.

Programa başvuru için “Dünya`daki başarılı üniversiteler”den kabul alma şartı var. Times Higher Education, Academic Ranking of World Universities (Shanghai) ve QS üniversite veya alan sıralamalarında son 3 yıl içerisinde ilk 500 içerisine giren üniversitelerden birinden en az altı ay en fazla bir yıl süreyle kabul almak gerekiyor.

Burada “Denklik” yönetmeliğinde yer alan “Üniversite sıralamaları” ifadesinden farklı olarak, “üniversite veya alan sıralamaları” deniyor. Bu “Üniversite Sıralaması”nda ilk 500`e girmiş olan 2 Polonya üniversitesinin yanı sıra farklı “alan sıralamalarında” listeye girmiş okullara yapılan başvuruların da bu burstan yararlanılabileceği anlamına geliyor.

Alan sıralamalarında Polonya üniversitesi bulunmuyor.

 AYRICA BKNZ.  

Academic Ranking of World Universities 2017

Polonya Üniversiteleri 
Top Ranked Universities in Poland

En iyi Polonya Üniversiteleri 

Share:

Leave a reply