Neden Polonya

KORONA ÖNLEMLERİ – POLONYA

KORONA ÖNLEMLERİ – POLONYA

Polonya Hükumeti 1 Nisan itibariyle uygulamaya geçicek bir önlemler paketi hazırladı. T.C Varşova Büyükelciligimiz`den konuyla ilgili bir bilgilendirme mesajı yayınlandı.

POLONYA’DA YAŞAYAN VATANDAŞLARIMIZIN DİKKATİNE


Polonya Hükümeti’nin COVID-19 salgınıyla mücadele bağlamında 31 Mart 2020 günü duyurduğu yeni önlem ve kısıtlamalar aşağıda sunulmuştur:

“1 Nisan 2020 tarihi itibarıyla:

– 18 yaşından küçükler yalnızca bir büyüğünün refakatinde evden çıkabilecektir.

– Parklar, bulvarlar ve plajlar, yeşil alanlar, botanik bahçeleri, çocuk oyun parkları, hayvanat bahçelerine gitmek yasaklanmıştır. Belediye bisikletlerinin kullanımı sınırlanmıştır.

– Yayaların aralarına en az 2 metrelik mesafe koymaları gerekecektir. Aile ve yakınlar bu uygulama kapsamındadır. 13 yaşından küçük aile fertleri, özürlüler veya hareket engelliler ise bu mesafeye tabi değildir.

– Bir dükkânda, markette veya bakkalda kasiyer sayısının üç katı kadar müşteri eş zamanlı alışveriş yapabilecektir. Başka bir deyişle, bir kasiyere karşılık en fazla üç müşteri aynı mekânda bulunabilecektir.

– Bir posta ofisinde görevli memur sayısının iki katı kadar müşteri eş zamanlı bulunabilecektir. Başka bir deyişle, bir posta memuruna karşılık en fazla iki müşteri posta ofisinde aynı zamanda bulunabilecektir.

– Büyük yapı marketleri hafta sonları kapalı olacaktır.

– Karantinaya yönlendirilenlerle birlikte aynı yerde kalanlar kendiliğinden karantinaya gireceklerdir.

– Tüm berber/kuaför, kozmetik, dövme ve piercing hizmetleri sunan yerler kapalı olacaktır. Bu hizmetlerin salon dışında da sunulması yasaklanmıştır.

– Kamu veya özel yerlerde rehabilitasyon ve masaj hizmetlerinin sunulması yasaklanmıştır. (Sağlık durumu gerçekten rehabilitasyon gerektirenler için istisna yapılacaktır)

– Kamu daireleri uzaktan çalışacaktır.

2 Nisan 2020 tarihi itibarıyla:

– Tüm market müşterilerine tek kullanımlık eldivenle alışveriş yapmaları şartı getirilmiştir.

– Saat 10.00-12.00 arasında marketler ve hizmet alınan mekânlar yalnızca 65 yaşından büyüklere açık olacaktır. Bu yerler, bahsekonu saatlerin dışında (65 yaşından büyükler dâhil) herkes için açık olacaktır,

– Oteller ve kısa süreli konaklama hizmetleri sunan tüm konaklama tesisleri kapalı olacaktır. Yalnızca karantina için kullanılan veya sağlık personelinin kaldığı konaklama tesisleri açık tutulacaktır. Misafirlerin 2 Nisan 2020 tarihine kadar bulundukları konaklama tesislerinden ayrılmaları gerekmektedir.

– Toplu taşıma araçlarında ve özel taşıtlarda azami yolcu sayısı koltuk sayısının yarısıyla sınırlandırılacaktır.

– İşverenler çalışanlarına ek önlemler sağlamakla yükümlü kılınmışlardır. Çalışanların aralarına en az 1,5 metrelik mesafe konulacaktır. Çalışanların eldiven kullanması zorunluluğu getirilmiştir. İşverenler çalışanların dezenfektan sıvılara erişimini sağlamakla yükümlü kılınmışlardır.”

***

Polonya Hükümeti’nin, yukarıda sıralanan önlem ve kısıtlamaların sona ereceği bir tarih belirtmediğini ayrıca vatandaşlarımızın dikkatine getiririz. Bu yasakların ihlali durumunda 5 ila 30 bin PLN tutarında para cezası uygulanacağı duyurulmuştur.

Olabilecek gelişmeler hakkında bilgi sunulmaya devam edilecektir.

Vatandaşlarımızın kendi sağlık ve güvenlikleri bakımından Polonya Hükümeti tarafından açıklanan tedbir ve kısıtlamalara titizlikle riayet etmeleri gerekmektedir. Büyükelçiliğimizin internet sitesi ve sosyal medya hesabından yayımlanacak açıklamaları ve uyarıları izlemeyi lütfen sürdürünüz.

Share:

Leave a reply