Yaşam

Polonya Bayrağı

Polonya Bayrağı

Polonya Bayrağı beyaz ve kırmızı 2 yatay şeritten oluşuyor. Beyaz şerit üstte kırmızı şerit ise alttadır. Bu detay önemli bir detay zira şeritlerin yerini değiştirirseniz Endonezya ve Monako bayrağını elde ediyorsunuz. 🙂

Bu renkler 19. Yüzyıldan bu yana Lehlerin ulusal renkleri olmakla birlikte, günümüzdeki bayrak 1919 yılında resmi olarak Polonya parlamentosu tarafından devletin resmi bayrağı olarak kabul edilmiş. 2004 yılından bu yana ise 2 Mayıs tarihleri ulusal “Bayrak Günü” olarak kutlanmakta ve Polonyalılar bayraklarına olan saygılarını göstermektedirler.

Armalı Bayrak

Armalı Polonya Bayrağı

Armalı Polonya Bayrağı

Bir de kartal armalı bayrak var “o ne oluyor?” diyorsanız, söyleyelim. O, resmi adı “ flaga państwowa z godłem Rzeczypospolitej Polskiej “ olan armalı Polonya Cumhuriyeti Bayrağı. Polonya devletinin ulusal armasının işlendiği bu bayrağının kullanım alanları ise kanunlarla belirlenmiş. Her ne kadar kanunlarda belirtilen Konsolosluk, havalimanları vb. alanlar dışında kullanılması yasak olsa da insanların bu bayrağı kullanmasına mani olunmuyor.

Share:

2 comments

Leave a reply