Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

Yurt dışında eğitim almak istiyorum, Polonya benim için doğru tercih midir?

Oldukça düşük maliyetle alacağınız kaliteli eğitime bakarsak , evet çok doğru bir tercih.

Polonya bana kariyerim boyunca ne katabilir?

Polonya’da bir yılı hazırlık olmakla birlikte toplamda dört yılda lisans eğitiminizi bitirip, İngilizce ve lehçe biliyor olarak buradan ayrılabilir, dilerseniz burada iş kariyerinize başlayabilirsiniz.

İngilizce bilmiyorum, sıfırdan başlayacağım, acaba ne kadar sürede öğrenebilirim?

Öncelikle burada Avrupa’da, İngilizcenin yaygın konuşulduğu bir yerde olduğunuzu unutmayın. Eğlenerek, gezerek, görerek , insanlarla tanışarak çok daha hızlı bir şekilde İngilizce öğrenme imkanına sahipsiniz ve bunu değerlendirmek sizin elinizde. Bir akademik hazırlık yılı 9 ay sürmekte ve bu bir sonraki sene sizin üniversitedeki bölümlere geçmeniz için makul bir süredir. Öğrenciler, bölümlerde İngilizcelerini çok daha ileri seviyelere taşımakta ve nihayet mezun olduklarında ”TOEFL” seviyesi İngilizce ve AB diplomasına sahip olmaktadırlar.

Polonya’da okumak için Türkiye’de bir sınava girmem ya da bir sertifikaya sahip olmam gerekiyor mu?

Hiçbir sınav ya da sertifikaya ihtiyacınız yok. Lise mezunu olmanız yeterli.

Polonya’daki üniversiteleri YÖK tanıyor mu?

Evet, buradaki üniversiteler YÖK tarafından tanınmaktadır ve sizler mezun olduktan sonra gerekli evraklarla denklik başvurunuzu yapıyorsunuz, üç ay gibi bir süre içinde YÖK ‘ten denkliğinizi alıyorsunuz ve yurt içinde okuduğunuz herhangi bir üniversiteden farkı olmuyor.

Polonya’da hem okuyup hem de çalışabilir miyim?

Evet, Polonya Hükümeti ülkeye gelen öğrencilere bu hakkı tanımakta. Para kazanıp, daha hızlı şekilde dil öğrenebilirsiniz.Fakat ilk yıl dili hiç bilmediğiniz için iş bulmanız zor olabilir.

Polonya vizesi ile diğer Avrupa ülkelerini ziyaret edebilir miyim?

Birleşik Krallık schengen bölgesine dahil olmadığı için, İngiltere, İrlanda ve İskoçya hariç tüm Avrupa ülkelerine kontrolsüz gidebilir, sınırsız kalabilirsiniz.( vize bitimine kadar )

Polonya’da askerliğimi tecil ettirebilir miyim?

Burada okula yazıldıktan sonra, okuldan alacağınız öğrenci belgesiyle burada bulunan Türk elçiliğine gidip, askerliğinizi tecil ettirebilirsiniz.

Polonya güvenli bir yer midir? Polonyalıların yabancılara karşı tutumları nasıldır?

Polonya dünyada gidebileceğiniz en güvenli yerlerden biridir. İnsanlar kurallara uyar, bunların dışına çıkmazlar. Ülkede ne bir trafik kazası ne bir kavga göremezsiniz. Sakin, eğlenceyi seven, hoşgörülü ve en önemlisi açık görüşlü insanlardır. Polonyalılar misafirperver, yardımsever ve yabancılara alışmıs insanlardır. Gençler sıcak kanlı ve çabuk ilişkiler kurabilirken; yaşlılar biraz çekimserdir dolayısıyla soğuk gibi gözükürler ama tanıştıkça sizlerin dedelerinizden, ninelerinizden pek de farklı olmadıklarını göreceksiniz.

-Sıkça Sorulan Sorular (SSS)-